Návštěva NEVIDITELNÉ VÝSTAVY

20. 01. 2020
POZNEJ SVOJE SMYSLY!!!!!

O výstavě:

Máte strach ze tmy? Děsí vás představa, že jednou přijdete o zrak? Nebo vás jen láká neobvyklé dobrodružství, při kterém budete objevovat svět mnohdy opomíjenými smysly? Pak je Neviditelná výstava tím pravým pro vás. Ukáže vám, že i nevidomí lidé se dokážou bavit a jejich svět je nečekaně pestrý. Objevujte ho spolu s nimi.

I bez zraku se dá žít plnohodnotný život se stejnými cíli, touhami, požitky, zábavou, trapasy, starostmi. Od běžné společnosti se nelišíme ničím jiným, než že svět vnímáme s vypnutým obrazem...“

Lukáš Valer, průvodce

Na vlastní kůži si vyzkoušíte, jaké výzvy nevidomí lidé každý den zvládají. Máte odvahu do toho jít a zjistit, jak si ve tmě povedete vy? Neviditelná výstava přináší jedinečný interaktivní koncept expozice. Pohybovat se budete ve speciálních zatemněných místnostech, kde se i vy na chvíli stanete nevidomým. Osvětlená část výstavy obsahuje celou řadu zajímavých exponátů:

Lidé zde mohou poznat zajímavé osobnosti – nás průvodce a podívat se na věci, které v běžném životě nejsou vždy snadno k vidění – braillská abeceda, lupa na zvětšování textu, videa o tom, jak nevidomí sportují atd.“

Jaromír Pšanský, průvodce

Žádná prohlídka není stejná jako ta předchozí. Na výstavě provází kolem dvaceti nevidomých či zrakově postižených. Co průvodce, to trochu jiná a originální cesta tmou:

Pokud zvládnete zavřít oči, nastražit uši, a důvěřovat mému hlasu ze tmy, můžete se se mnou těšit na zábavnou cestu, okořeněnou hláškami z filmů, pohádek nebo Cimrmana. Prohlídku plnou letopočtů a jiných údajů o všech obrazech a jiných uměleckých dílech, která byste mohli cestou vidět, kdyby naše výstava nebyla neviditelná.“

Lukáš Valer, průvodce

Neviditelná výstava je vhodná pro každého bez rozdílu věku, pohlaví či vzdělání. Hlavní je chuť poznávat nepoznané (neviděné) a překonat strach, který v nás tma často vyvolává. S překonáním všech obav a hranic vám pomohou nevidomí průvodci. Stanou se vašima očima a nenechají vás tápat ve tmě.

Neviditelná výstava ale nabízí mnohem víc než klasickou prohlídku. Po tmě můžete degustovat víno a pivo, pochutnat si na večeři nebo přichystat velmi originální teambuilding. Pokud už si ve tmě připadáte jako doma, můžete vyzkoušet Prohlídku pro pokročilé. Pro děti pořádáme Pohádkové prohlídky, které jim pomohou zbavit se strachu ze tmy prostřednictvím kouzelného dobrodružství.

A až se zase vynoříte ze tmy, tak vězte, že pohled na svět bude úplně jiný, než předtím…

Být ve tmě je pro lidi velká změna, někdy stres, ale také šance na chvíli změnit pohled na svět, na sebe i na život. Jde o to vystoupit z toho, co známe a zkusit prožít něco nového, čeho se sice můžeme obávat, ale někdy se tomu stejně nevyhneme.“

Jaromír Pšanský, průvodce

Neviditelná výstava je jediná svého druhu u nás. Proto s návštěvou rozhodně neváhejte.

MĚJTE SLEPOU DŮVĚRU!

Pokud se zúčastníte Neviditelné výstavy, budete moci vyzkoušet, jaký je život bez zraku. Bez smyslu, skrze nějž získává náš mozek nejvíce informací. Celou výstavou, která změní váš život, vás budou doprovázet nevidomí nebo částečně nevidomí lidé.

MŮŽE VÁM HODINA SLEPOTY OTEVŘÍT OČI?

Na Neviditelné výstavě se řídíte výhradně hmatem, sluchem, čichem a smyslem pro rovnováhu. Díky dočasné ztrátě zraku a obtížím při orientaci zjistíte, že svět může být i bez onoho klíčového smyslu stále krásný. Ukážeme vám, jak se svět kolem vás mění a jak vy se měníte spolu s ním.

Neviditelná výstava se vám snaží ukázat jednak reálný svět nevidomých lidí, jednak možnosti, jak jim pomoci a porozumět.

Každých patnáct minut začíná prohlídka. Nevidomý průvodce vás provede několika místnostmi až k východu, za nímž už je světlo. Na chvíli poznáte úplně jiný život. Vyzkoušíte si, jak se pohybovat v ruchu města i v lese, jak se umýt či zapnout mikrovlnnou troubu, jak zaplatit, poznat peníze bez zraku, jak správně ochutit oběd a vybrat správné koření.

V dalších prostorách výstavy vám totiž ukážeme zařízení a předměty, které nevidomí v běžném životě používají.